Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
poniedziałek, 06 sierpnia 2012
Zaczarowany krawiec

Zaczarowany krawiec.Zaczarowany krawiec.Zaczarowany krawiec.Zaczarowany krawiec.Zaczarowany krawiec.Zaczarowany krawiec.Zaczarowany krawiec.

 

Zaczarowany krawiec - Hanna Januszewska
Ilustracje: Janusz Stanny
Nasza Księgarnia, 1967


.

14:49, mala_forma , lektury
Link Komentarze (4) »
czwartek, 07 czerwca 2012
Kłopot

Książkę po raz pierwszy widziałam wyświetloną na slajdach, na ubiegłorocznym spotkaniu autorskim. I choć Iwona Chmielewska pokazywała wtedy kilka różnych historii publikowanych w Korei, właśnie "Kłopot", a także dwie kolejne części serii, najbardziej intrygowały.

"Kłopot" naprawdę "przemawia obrazem" - choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że ma wyjątkowo "mało" tekstu i mnóstwo "wolnej" przestrzeni wokół. Ale to pozory. Tak zwana prostota formy, a w rezultacie... efekt doskonały. Z równie doskonałym komentarzem Moniki Obuchow, umiejscowionym na tylnej stronie okładki.

Kłopot.Kłopot.Kłopot.Kłopot.Kłopot.Kłopot.

Warto pokazać dzieciom "Kłopot". Bez uprzedzeń i zastanawiania się, czy jest odpowiednio "ciekawy" i wystarczająco "kolorowy". Nie, na pewno nie jest ani "nudny', ani "blady". Reakcje kilkulatków w trakcie lektury widziałam różne - dla jednych był zabawną historią, dla innych tematem do eksperymentowania. Dorosłych często wzrusza.

Bardzo mocno polecam!

 

Kłopot
Iwona Chmielewska
Wytwórnia, 2012


 

07:58, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 kwietnia 2012
Muzykalny Pan Zając

"Piękna i mądra bajka o troskach zająca grajka" to ujmująca opowiastka o kłopotach, talentach, o przyjaźni, o poleganiu na sobie nawzajem i o wielu innych ważnych sprawach. Świetnie pasowałaby do notki przedświąteczo-wczesnowiosennej i tak pewnie by było, gdyby nie zawirowania czasowo-różne. Na szczęście wiosna jeszcze trwa...

Piękna i mądra bajka...

W książce nie ma nic przypadkowego. Istotny jest nawet najmniejszy skrawek strony, a także każda pojedyncza litera: jeśli pada deszcz, to pada, jeśli nadchodzi noc - robi się ciemno i mrocznie. Jak jest "cudownie" - jest kolorowo i inaczej, jeśli ktoś macha nogą, też na pewno to zauważymy. W dodatku udało się upchnąć na stronicach kilka zaskakujących niespodzianek - nawet animację, choć bez użycia YouTube.

Idealna książka na wiosenne popołudnie z Panem Zającem w roli głównej. Dowcipnie zrymowana przez Ewę Kozyrę-Pawlak, zilustrowana oraz mistrzowsko poskładana w całość przez Pawła Pawlaka. Nas zachwyciła, choć pewnie bardziej pasowałaby dla młodszych...

Piękna i mądra:) 

 

Piękna i mądra bajka o troskach zająca grajka
Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Egmont, 2012


. 

00:35, mala_forma , lektury
Link Komentarze (1) »
wtorek, 20 marca 2012
Wiosenny Adaś i Słoń

"Kiedy jest taki piękny dzień, a za nami zima, to znaczy, że właśnie przyszła wiosna".

Adaś i Słoń

"Wiosną drzewa, trawy i krzewy pachną oddzielnie. Pociągamy nosem w prawo i pachnie bez, pociągamy w lewo i pachną konwalie (...) Wiosną cieplejszy wiatr wieje obok chłodniejszego. Podniesiesz rękę i czujesz ciepło, opuścisz i jest chłodniej".

Całe szczęście, że Adasia i Słonia można dopasować do każdej pory roku. Szkoda, że są tylko cztery części.

 

Adaś i Słoń - księga czwarta
Ludwik Janion
Il. Bartek Drejewicz
Świat Ksiażki, 2010


.

22:45, mala_forma , lektury
Link Komentarze (1) »
piątek, 09 marca 2012
Zmyślenia z myślenia

Pomimo wydania w tradycyjnej jakości lat 80-tych, książka bardzo mi się podoba. Może za wyjątkiem samego początku, nie do końca jasnego. Jednak potem dzieje się coś unikalnego - podjęta jest próba zilustrowania procesu myślenia, gdzie wszystko ze wszystkim się łączy od czasu do czasu pojawiają się maleńkie iskierki...

Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia

'Myśleć jednak trzeba zawsze, koniecznie'.

 

Zmyślenia z myślenia - Jadwiga Jasny
il. Małgorzata Różańska
Nasza Księgarnia, 1983


.

09:28, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 60