Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
sobota, 08 czerwca 2013
Wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Od wczoraj w muzeum otwarta jest nowa interesująca wystawa - tytuł bardzo precyzyjnie opisuje jej charakter: pokazane są "Prace Magdy Wosik i zbiory jej Ojca Wiesława Wosika".

Unikalna i ujmująca rodzinna inicjatywa, przemieszanie pasji - zbiorów kopert i książek, kolekcji monet i prac graficznych. Przemieszanie pokoleń, znajomych, przyjaciół i zainteresowanych środowisk.

W muzealnym oddziale poczty w dniu wernisażu dostępny był przygotowany przez artystkę okolicznościowy datownik (przypieczętował widoczną poniżej kopertę). Na najmłodszych zwiedzających nadal czeka co nieco...

wystawa Magdy Wosik.wystawa Magdy Wosik.wystawa Magdy Wosik.wystawa Magdy Wosik.wystawa Magdy Wosik.wystawa Magdy Wosik.

 Wystawa będzie czynna do 14 lipca.


.

20:04, mala_forma , lektury
Link Komentarze (1) »
sobota, 04 maja 2013
Czy książce potrzebne są słowa?

Katedra Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu zaprasza na niecodzienne spotkanie z Pawłem Pawlakiem:

 Paweł Pawlak.Paweł Pawlak

Paweł Pawlak tak mówi o spotkaniach:

wykład I

planuję prezentację wybranych książek: tych zaprojektowanych i zilustrowanych przeze mnie, tych, przy których powstawaniu brałem udział, oraz tych, przy których powstawaniu udziału nie brałem, ale które powstawały tuż obok mnie (czyli książek Ewy Kozyry-Pawlak); wśród prezentowanych projektów pojawią się też te, które nie zostały jeszcze wydane. Przy okazji tej prezentacji chciałbym przedstawić metody pracy projektanta-ilustratora i wybrane aspekty procesu konstruowania koncepcji książki, tworzenia ilustracji oraz innych elementów składających się na formę plastyczną książki.

wykład II

mam zamiar przedstawić przygotowany z punktu widzenia grafika, subiektywny przegląd książek ilustratorów polskich i zagranicznych, książek komunikujących się przede wszystkim formą i obrazem. Tu również, wśród prezentowanych projektów książkowych polskich artystów, pojawi się jeden jeszcze nieopublikowany. Ze szczególnym uwzględnieniem chciałbym w tej prezentacji potraktować te książki, w których narracja, opowieść czy idea przewodnia przedstawione są bez użycia tekstu; książki, które próbują wyzwolić się od słów (...)

TERMINY:

wykłady /otwarte/:

wykład I, poniedziałek, 6 maja, godz.15.00 – 18.00

wykład II, wtorek, 7 maja, godz.15.00 – 18.00

MIEJSCE

Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności

Wrocław, ul. Traugutta 19/21

Sala Audytoryjna (IV piętro – wejście nr 410; V piętro – wejście nr 518)

 

Zapowiada się niezwykle interesujące spotkanie przy jeszcze bardziej niezwykłych książkach. Już w najbliższy poniedziałek:)


.

05:00, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 kwietnia 2013
Księgarnia Pod Arkadami

Na początku marca przyłączyłam się do akcji ratowania pewnej wrocławskiej księgarni. Udało się, miejsce działa nadal:)

Księgarnia Pod Arkadami

Więcej zdjęć z warsztatów plastycznych jest ---> tutaj. 

.


17:34, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 lutego 2013
Książkowa uczta z Iwoną Chmielewską

W pierwszych dniach marca Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu będzie gościła Iwonę Chmielewską. Wydarzenia nie można przegapić, tym bardziej, że wykłady odbędą się w czterech odsłonach. Zapowiada się długie, niespieszne, książkowe biesiadowanie...

Iwona Chmielewska.Iwona Chmielewska

Iwona Chmielewska o wykładach:

„Ponieważ nie jestem badaczką książek obrazkowych a tylko ich wielbicielką więc proponuję autorski program wykładów wraz z subiektywnym i nie naukowym komentarzem. Prezentować będę szczególnie ważne dla mnie książki z całego świata jakie od lat zbieram, ważne głównie z powodu ich przesłania i spójnej koncepcji artystycznej. Będziemy oglądać, czytać i analizować najlepsze przykłady obrazowania tekstów, poezji wizualnej, będziemy rozpoznawać metafory i odgadywać zawarte w obrazach i tekstach znaczenia. Tematy jakie szczególnie mnie interesują to: zaangażowanie społeczne w książkach dla dzieci jako odpowiednik sztuki krytycznej dla dorosłych, popularyzacja sztuki w książkach dla dzieci, książki „na całe życie” przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dwa wykłady poświęcę swoim książkom autorskim. Opowiem o swoich własnych metodach wypracowanych przez lata praktyki, o kulisach powstawania moich książek, drogach dochodzenia do ich ostatecznego kształtu, o dylematach i wątpliwościach, które mi nieustannie towarzyszą. Odpowiem na każde pytanie dotyczące mojej twórczości.

Mam nadzieję, ze program ten będzie dla Państwa inspirujący i będziemy się również dobrze bawić."Warsztaty i wykłady - 4.III – 8.III

Katedra Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

TERMINY WYKŁADÓW

poniedziałek 4 marca  - godz.15.30–18.30

wtorek 5 marca - godz.15.00–18.00

środa 6 marca –  godz.15.00–18.00

czwartek 7 marca – godz.15.00–18.00

MIEJSCE

Centrum Sztuk Użytkowych, Centrum Innowacyjności, Wrocław, ulica Traugutta 19/21, Sala Audytoryjna (IV piętro – wejście nr 410; V piętro – wejście nr 518)

 

Z zaproszenia:

W imieniu  Autorki oraz organizatora – Katedry Projektowania Graficznego na ASP we Wrocławiu serdecznie zapraszam i szczerze zachęcam do wzięcia udziału w przygotowanych przez Iwonę Chmielewską prezentacjach. Miałam przyjemność obserwować wykłady prowadzone przez tę charyzmatyczną ilustratorkę i jestem przekonana, że osoby, które nas odwiedzą przeżyją wspaniałe spotkanie z niezwykłą Autorką i pięknymi książkami.

Magdalena Wosik,
Kierownik Katedry Projektowania GraficznegoDziękuję za zaproszenie. Informację o tych niecodziennych spotkaniach przesyłam dalej w świat...

 
22:22, mala_forma , lektury
Link Komentarze (2) »
środa, 02 stycznia 2013
2012

Uwielbiam wpisy będące podsumowaniem roku - niespieszne snucie się między półkami i pretekst, aby jeszcze raz wziąć do ręki wszystkie te piękne książki. Chociaż z drugiej strony nie wszystkie były "piękne". Ale każda z nich była ważna.

2012.2012.2012.

Dla ośmiolatka Książką Roku 2012 zdecydowanie zostały "Niedoparki" Pavla Šruta. Dla mnie - chyba nie potrafię wybrać, dlatego niech będzie cała reszta stosu. O każdej z książek w najbliższym czasie pojawi się tutaj kilka słów. Niech to będzie postanowienie na Nowy Rok, jedno z wielu:)08:05, mala_forma , lektury
Link Komentarze (8) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 60