Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
czwartek, 29 października 2009
Kochajcie czarownice...

... tak zaczyna się refren jednej z piosenek (klik) :-) Od tygodnia krążymy wokół tematu Halloween. Mamy dynię, straszne doniczki, ducha podpatrzonego w ostatnim numerze Świerszczyka. Do tego stosik odpowiednich lektur, upieczona zakąska i można się bać :-)

dynia.dynia duch.duch pump.wiedzma


 

08:28, mala_forma
Link Komentarze (3) »
środa, 28 października 2009
Nadal teatralnie...

Uwielbiam stare ksiażki o tematyce teatralnej, a zwłaszcza te, które zawierają wzory pacynek i kukiełek dziecięcych ilustratorów.

teatr.teatr teatr.teatr teatr.teatr

"Kurtyna w górę" - w książce znajdują się scenariusze do kilku sztuk: Brzydkiego Kaczątka, Legendy o Bazyliszku, Królowej Śniegu i innych. Adam Kilian podpowiada jak zrobić scenografię i lalki do przedstawień.

"Bajki samograjki" - jedna z najważniejszych książek z mojego dzieciństwa. Napisana ładnym językiem (Jan Brzechwa), ładne zilustrowana (Danuta Imielska-Gebethner). W domowym przedstawieniu można wykorzystać podkład muzyczny jednej z czterech "Bajek-Grajek": Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Kopciuszka lub Jasia i Małgosi.

"Pan Kukiełka i Pani Pacynka" - Roman Ukleja uczy jak zrobić pacynki, kukiełki i jawajki. Dużo ilustracji, dużo technicznych szczegółów. Książka została wydana w serii Mały majterek w 1963 roku.

"Nasz mały teatrzyk" - napisany przez Czesława Janczarskiego, zilustowany przez Danutę Konwicką. W ksiażce znajdują się dwa krótkie scenariusze: "Przygoda Gąski" oraz "W domku pod łopianem." Seria Książeczki z misiowej półeczki, wydana w 1962 roku.

"Zaczynamy przedstawienie" - napisane wspólnie przez Janinę Krzemińską i Czesława Janczarskiego. Bardzo ładna wersja bajki o Kopciuszku. Kolejne karty ksiażki należy potraktować jako scenografię, aktorami są dołączone papierowe kukiełki. Książka wydana w serii Książeczki z misiowej półeczki (1964).

Bardzo bym chciała, aby powstała teatralna seria z bajkami, z lalkami współczesnych, dziecięcych ilustratorów.


 

13:01, mala_forma , lektury
Link Komentarze (10) »
Teatr

Od kilku tygodni produkujemy paluszkowe pacynki w ilościach prawie hurtowych :-) Na razie, na życzenie, przerabiam ulubionych bohaterów literackich w wersji mikro, ale marzą mi się takie prawdziwe kukiełki... może nawet jakaś marionetka lub jawajka...

Tak się złożyło, że w dzieciństwie dość dobrze poznałam teatr. Miałam okazję obcować z lalkami Adama Kiliana, obserwować jak powstają przedstawienia dla dzieci. Trudno jest mi to wytłumaczyć, ale mam wrażenie, że zabawa w teatr wyrabia pewien specyficzny rodzaj wrażliwości.

I baaaaaardzo się cieszę, że teraz Alek chce się w to bawić :-)

teatr

Na zdjęciu: ostatnie przygotowania do przedstawienia.


 

00:33, mala_forma , lektury
Link Komentarze (4) »
wtorek, 27 października 2009
Liczenie

Alek nie chciał liczyć, do dziś nie wiem dlaczego. Widząc niechęć, nie nalegałam. W wieku lat czterech, moje dziecko liczyło do... czterech i uważało, że do tylu wystarczy.

A dziś rano, przy zakładaniu skarpetek, dziecko policzyło do piętnastu! Tak, od niechcenia... Widząc moje osłupienie, dodało... "mama, a potem jest 16 i 17, nie wiedziałaś?"

Wiwat przedszkole!

:-)


 

09:41, mala_forma
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 października 2009
Brown Bear, Brown Bear...

Brown Bear, Brown Bear... bardzo prosty tekst, oparty na powtórce jednego zdania. Mam wrażenie, że książki Erica Carle doskonale sprawdzają się jako pierwsze lektury w wersji oryginalnej (choć jak do tej pory każdą czytamy również po polsku). W książkach Erica Carle podobają mi się nie tylko ilustracje, ale przede wszystkim prostota i pomysł.

Brown Bear

Alek doskonale utrwalił sobie kolory i nazwy zwierząt. Pierwsze płynnie wypowiedziane zdanie po angielsku to... Brown Bear, Brown Bear what do you see? Teraz potrafi już "wyrecytować' całą książkę i improwizować z nowymi słówkami w razie potrzeby :-)

Kilka lat temu wydawnictwo Prodoks wydało książkę dwujęzyczną, z dołączoną płytą CD.

Brown Bear, Brown Bear, What Do You See?
Bill Martin Jr
Il. Eric Carle
Prodoks, 2003


 

12:40, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3