Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
czwartek, 30 września 2010
Wycieczka

jesiennie.jesiennie.jesiennie.jesiennie.jesiennie.jesiennie.jesiennie.jesiennie.


 

08:05, mala_forma , lektury
Link Komentarze (1) »
czwartek, 16 września 2010
Owadzie opowieści

Owadzie opowieści

Książkę napisał 16-letni Jan Sienkiewicz, ówczesny gimnazjalista. Ilustracje wymalowała Aleksandra Krzanowska - wydawczyni książki. W wyniku współpracy duetu powstała wyjątkowa, pięknie napisana i wymalowana opowieść o życiu w trawie.

Składa się na nią zaledwie kilka niezbyt długich owadzich opowiastek: o biedronce, koniku polnym, żuku, rozdartym wewnętrznie pająku, osie, nieposłusznym chrząszczu. Każda z nich kończy się morałem  (w naszym przypadku bardzo na czasie, szczególnie ten o konieczności słuchania rodziców :-)

Książkę bardzo mocno polecamy!

Owadzie opowieści - Jan Sienkiewicz
Il. Aleksandra Krzanowska
Czerwony Konik, 2008

 

09:10, mala_forma , lektury
Link Komentarze (2) »
wtorek, 14 września 2010
Samochody - cd.

Miłość wielka i niezmienna :-)

samochody.samochody.samochody.samochody.samochody.samochody.samochody.samochody.samochody.samochody.samochody.samochody

Autobusy z pudełek po kawie; origami Pani Dziamskiej, Zygzak (na zdjęciu dwa metalowe samochody i ich gipsowe kopie wykonane do spółki z tatą :-); zmotoryzowany Plastuś; kosiarka; skręcanka i papierowa karoseria do wgniatania; wyścigówki z gipsu; tenis, kręgle i piłka nożna; koszulka (wszystkie z sezonu 2010 mają namalowane... samochody); pojazdy z masy papierowej; lego i rolka... wiadomo po czym.


 

00:01, mala_forma , lektury
Link Komentarze (6) »
poniedziałek, 13 września 2010
Wystawa Endo

endoNa stronie internetowej endo.pl pojawiła się zapowiedź koszulkowej wystawy. Niestety, tylko w Warszawie. Nie ukrywam, że od kiedy wyprzedażowe ceny w sklepie osięgnęły poziom do przełknięcia, przestałam być obojętna na urodę niektórych chłopięcych wdzianek (choć niektórzy mówią, że nowe Endo, to już nie to Endo :-)

Absolutnym hitem jest u nas Paszczydło Agaty Dudek. Serii towarzyszą udane wierszyki (jeden na zdjęciu :-)

W internetowej galerii pod najstarszymi koszulkami brak kilku nazwisk ilustratorów. Może mała zgadywanka - kto mógł je wymalować?


 

08:48, mala_forma , lektury
Link Komentarze (1) »
niedziela, 12 września 2010
Malutka Czarownica

Książkę przeczytaliśmy podczas letniego wyjazdu. Czytałam po ciemku, zwykle przy latarce. Półmrok i kempingowe odgłosy za oknami, stworzyły idealne tło opowieści o czarownicach. Książka zdała egzamin jako lektura do poduszki - po dwóch rozdziałach dziecko zwykle spało :-)

Malutka Czarownica

Zaskoczyło mnie, że podczas czytania ilustracje nie odegrały znaczącej roli. Szczerze mówiąc, obejrzeliśmy je po skończonej lekturze. Czy to oznacza, że właśnie wyrastamy z książek obrazkowych? Do tej pory starałam się przeplatać obrazkowe z dłuższymi fabułami, ale od pewnego czasu coraz częściej słyszę, że mam "długo czytać".

Mam wrażenie, że już od dawna pewne książki kupuję dla siebie, bo dla 5-latka są "za urocze". Pojawiło się zainteresowanie nowymi ilustratorami - ostatnio słyszałam okrzyk radości, bo okazało się, że w podręczniku do zerówki samochody wymalował... Ignacy Czwartos (za to zgraja psów Elżbiety Wasiuczyńskiej z kolejnej strony ćwiczeń została skomentowana stwierdzeniem: "Ooo... Mai* bardzo się spodobają... już je kiedyś widziałem w "Świerszczyku" :-)

W trakcie lektury zdałam sobie sprawę, że choć do tej pory Malutką Czarownicę wymieniałam jako jedną z moich ulubionych książek dzieciństwa, czytałam ją po raz pierwszy. Bohaterkę znałam tylko i wyłącznie ze slajdów i rzutnika Ania.

Książka baaaaaardzo nam się podobała. Choć przyznaję, nieco złagodziłam opis "szarpania za włosy i okładania kijami od mioteł" w finalnej scenie na rozstaju dróg, na wrzosowisku.

* Maja - koleżanka z którą Młody ma wspólną szafkę w szkolnej szatni. Wybrał dziewczynkę, bo dziewczynki podobno mają większy porządek w swoich rzeczach :-)

Malutka Czarownica - Otfried Preussler
Il. Danuta Konwicka
Dwie Siostry, 2009

 

22:58, mala_forma , lektury
Link Komentarze (3) »