Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
niedziela, 22 sierpnia 2010
Cień

Zabawa i słońce :)

cienie.Cień


 

00:50, mala_forma
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 sierpnia 2010
Co jest w jajku?

National Geographic wydało kilka broszurek dla ciekawskich kilkulatków. Na razie dostępnych jest sześć tytułów: o ciele człowieka, sposobach porozumiewania się, układzie słonecznym, ludzkiej skórze, zimowym śnie i o cyklach życia.

Co jest w jajku?.Twoje kości

Książki idealne dla 4-latków, choć w naszym przypadku świetnie sprawdziły się również i u prawie 6-latka. Nie mają dużo tekstu, ale bardzo obrazowo przedstawiaja poruszane problemy (w środku zdjęcia). Bardzo podobały nam się pytania na końcu książek - były inspiracją do fajnej pogawędki po skończonej lekturze.

Na razie poznaliśmy dwa tytuły - o kościach i jajkach. Wiemy już, że jajka mogą mieć różne kształty, kolory i konsystencje (i wiemy dlaczego :-), sprawdziliśmy też w jaki sposób się toczą. Wiemy ile kości ma człowiek dorosły, a ile noworodek, jak pracuja stawy i po co człowiekowi chrząstki.

Co jest w jajku?/Twoje kości
Becky Braines
National Geographic, 2010


 

19:45, mala_forma
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 sierpnia 2010
Opowieść Joanny Papuzińskiej

Wydawnictwo Mila zapowiada wznowienie dwóch unikalnych pozycji. Bardzo się cieszę, ponieważ na jedną z nich bezskutecznie poluję od przeszło dwóch lat.

W latach 80-tych ukazały się broszurowe, niepozornie wydane książeczki z pojedynczymi wierszami Joanny Papuzińskiej. Utwory "Ja" oraz "Czarną jamę"* zilustrował Stasys Eidrigevicius. Na stronie wydawnictwa Mila przeczytałam, że była przygotowana jeszcze trzecia książka, która nigdy nie trafiła w ręce czytelników. Już niedługo, we wrześniu ukaże się zbiorek wszystkich trzech utworów pod wspólnym tytułem "Opowieść".

Ja.O Jasiu...

Ilustracje są niecodzienne, surowe, mroczne. Mam nadzieję, że w nowym wydaniu nabiorą właściwego wyrazu (wydanie z 1985 roku jakościowo było fatalne, i to pod każdym względem).

Na drugim zdjęciu jest książka "O Jasiu śpiochu i zgubionym czasie" Wojciecha Próchniewicza, wydana w 1983 roku. Jestem ciekawa, czy podobnych książek z ilustracjami Stasysa było więcej.

* Utwory "Ja" oraz "Czarna jama" można znaleźć w antologii "Po schodach wierszy" (wybór Grzegorza Leszczyńskiego).


 

19:32, mala_forma
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 03 sierpnia 2010
Foremki

W okolicach stycznia Pracownia.k oraz Stowarzyszenie Akademia Łucznica zaprosiło młodych i zdolnych do udziału w konkursie na projekt zabawki architektonicznej. Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie pracowni.

Pomysły były interesujące, zresztą drugie miejsce zajął fajny projekt foremek do piasku. Dawno temu sama miałam podobny pomysł - wydawało mi się, że mógłby to być świetny i dochodowy biznes :)

Formy.formy

zdjęcia Alka :)

Kilka dni temu udało mi się kupić gotowe foremki (duży sklep internetowy, jego nazwa zaczyna się na literę M). Niestety, nie nawiązują do architektury współczesnej, ale i tak dobrze się sprawdzają w edukacyjnej roli. Wyklikaliśmy w internecie prawdziwe zdjęcia budowli - zrobiły na 5-latku spore wrażenie. Teraz kopanie w piaskownicy nabrało... powagi :-)


 

01:56, mala_forma
Link Komentarze (3) »