Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
środa, 28 lipca 2010
Cienie

Gdzieś, w jakimś sklepie internetowym natknęłam się kiedyś na fajną układankę architektoniczną. Ponieważ dziecko ostatnio jest zakatarzone i marudne - na szybko odtworzyłam coś, co z grubsza przypomina wspomnianą zabawę. Dziecko miało zajęcie, a ja spokój i chwilę ciszy bez jęków :-)

Klocki.Klocki

Zasady gry są proste: należy tak ustawić klocki, aby ich cienie zgadzały się w dwóch płaszczyznach.

Jeśli mamy oceniać wykonanie i estetykę - trochę się spieszyliśmy, więc prototyp wygląda jak wyglada. Ale powstawał przy dużej pomocy dziecka, więc tym bardziej forma jest jakby mało istotna :-) Jeśli tekturowa układanka nam się rozpadnie, zrobimy stojak ze sklejki i zdobędziemy bardziej odpowiednie klocki... A jak "ładnie" wyjdzie, to może zrobimy też egzemplarz do przedszkola?

Można kupić gotową układankę - dostępne są różne wersje, ale niestety w dość wysokich cenach. Układanki można obejrzeć tutajtutaj i coś podobnego jest jeszcze tu.

 


 

23:46, mala_forma
Link Komentarze (4) »
czwartek, 22 lipca 2010
Wiewiór Wystraszny

Kiedy brałam książkę do ręki, pomyślałam sobie, że to kolejna bezsensowna historyjka. Ot, jakaś strachliwa wiewiórka z walizką, która panikuje, bo spadła z drzewa. Ale dobrze wiedziałam, że książka bardzo nam się spodoba. Lubimy takie pozornie absurdalne historyjki, zahaczające o ważne tematy  (ważne z perspektywy dziecka, oczywiście). W tym przypadku delikatnie otrzemy się o lęki i strach przed nieznanym.

Wiewiór Wystraszny

Format książki, ilustracje, tekst (zarówno ilość jak i wielkość czcionki) są idealne dla mojego pięciolatka. Pojawiła się nawet próba samodzielnego czytania fragmentów historyjki. Do książki dołączona jest mapka - niby nic wielkiego, ale można przy niej fajnie pogadać o strachach i dziecięcych obawach. A potem z nimi powalczyć i odnotować na mapie osiągnięte sukcesy.

Z kanadyjskiej strony można pobrać gadżety Wiewióra - plakat, naklejki i scenariusze zabaw :-) Wydawnictwo Elay zapowiada wkrótce również polską stronę, na razie, niestety, nie działa.


Wiewiór Wystraszny
Melanie Watt
Elay, 2010


12:49, mala_forma
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 lipca 2010
Wakacyjnie

Od kilku lat powracamy w to samo miejsce. Chorwacka wyspa Hvar, niewielki kemping nad zatoką... Po raz pierwszy przyjechalismy tu 10 lat temu i choć przez ten czas kraj bardzo się zmienił, można jeszcze znaleźć takie miejsca:

wakacyjnie.wakacyjnie.

Czasem było trochę bardziej artystycznie:

.wakacyjnie.wakacyjnie

Przygotowaliśmy się też trochę lepiej do sportów wodnych:

wakacyjnie.wakacyjnie

Były i obowiązki (ale i tak nie zamienimy przyczepy kempingowej na hotel :-)

wakacyjnie.wakacyjnie

Trochę zachodzącego słońca...

wakacyjnie.wakacyjnie

Magiczne miejsce, gdzie powracamy szósty już raz...


 

00:38, mala_forma
Link Dodaj komentarz »