Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
wtorek, 28 czerwca 2011
Wrocławski Teatr Lalek

Ten teatr zadziwiał nas wielokrotnie, choć nasza znajomość trwa dopiero od trzech lat. Bajkobus, współpraca z Aquaparkiem, przedstawienia robione z rozmachem, udostępniony w zeszłym roku Ogród Staromiejski (i letnia scena w tym sezonie). Były też inne ciekawe projekty, nie tylko dla dzieci - na przykład taki (warto poczekać do końca filmu) lub taki. I jeszcze album 'Dla jednego gestu'. I 'Wroniec', o którym też powinnam tu napisać.

Obecny dyrektor Roberto Skolmowski kończy współpracę z Wrocławskim Teatrem Lalek. Szkoda, bo dużo się działo.

Teatr Lalek.Teatr Lalek.Teatr Lalek.Teatr Lalek.

Ostatnio byliśmy na nowym przedstawieniu o 'Jasiu i Małgosi'. Kameralna widownia (50 miejsc), pudełkowa scena, papierowe lalki, dwóch aktorów, skrzypce i kontrabas. Podobało mi się zaktywizowanie młodej widowni - dzieciaki bardzo chętnie współpracowały w trakcie przedstawienia.

 

Odwiedzając Wrocław podczas wyjazdów wakacyjnych warto zajrzeć na stronę teatru. Jest sporo letnich wydarzeń, również plenerowych.

 


00:19, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 czerwca 2011
Korczak i jego dzieło

Album wydano w powiązaniu z warsztatami i wystawą, które pięć lat temu zorganizowano w Sanatorium Rehabilitacyjnym dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie. W publikacji znajdują się ilustracje i grafiki nawiązujące do twórczości Korczaka, autorstwa kilkudziesięciu artystów plastyków. Projekt graficzny opracował Bogusław Orliński, opiekę artystyczną objął Janusz Stanny. Nakład 2500 egzemplarzy. Warto poszukać.

Korczak i jego dzieło.Korczak i jego dzieło.Korczak i jego dzieło.Korczak i jego dzieło.Korczak i jego dzieło.Korczak i jego dzieło.

Ilustracje:  Jerzy Srokowski, Mikołaj Kamler i Zuzanna Orlińska, Janina Kaczmarczyk, Agnieszka Żelewska, Adam Kurłowicz.

Nie udało mi się znaleźć jednoznacznie potwierdzonej informacji, że rok 2012 będzie rokiem Janusza Korczaka, za to pojawiło się kilka interesujących zapowiedzi książkowych. Iwona Chmielewska kończy pracę nad 'Pamiętnikiem Blumki' - będzie wydany również u nas (jak bardzo cieszy mnie ta informacja). Dzięki zaprzyjaźnionym z Zarafą można zajrzeć do środka - tu i tam. W wywiadzie opublikowanym na Zorro-blogu Adam Jaromir wspomina o innej, tym razem własnej książce poświęconej Korczakowi. W zapowiedziach jest też Król Maciuś w nowej odsłonie graficznej.

Należy jeszcze wspomnieć o wydanej niedawno biografii - w nowym magazynie Książki zamieszczona jest ciekawa rozmowa z autorką, Joanną Olczak-Ronikier.

 

Korczak i jego dzieło
Projekt graficzny Bogusław Orliński
Krasnobród, 2006


14:44, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 czerwca 2011
O, ja Cię! Smok w krawacie!

Antykolorowanka w formacie solidnej cegłówki. Najbardziej podoba mi się to, że jest prawie, prawie uniwersalna - trzylatek i ośmiolatek będą bawić się przy niej równie dobrze. Oprócz miejsca na malunki, jest też trochę rebusów i czytania. A wszystko w klimacie smoczo-królewskim.

Przewrotna, zrobiona z rozmachem i z poczuciem humoru. A tego zwykle nie ma w klasycznych kolorowankach. Idealna na wakacje dla wszesnoszkolniaka, aby za bardzo się nie rozleniwił :)

O, ja cię! Smok w krawacie!.O, ja cię! Smok w krawacie!.O, ja cię! Smok w krawacie!.O, ja cię! Smok w krawacie!.

I jeszcze informacja z ostatniej chwili: w piątek, 17 czerwca o godz. 17.00, w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego (Wrocław, Rynek 58) odbędą się warsztaty z Magdą Wosik i Piotrem Rychlem. Wrocławianie będą mogli bliżej zapoznać się ze smoczą księgą do gryzmolenia oraz z jej autorami.

 

O, ja Cię! Smok w krawacie
Magda Wosik, Piotr Rychel
Bajka, 2011


11:21, mala_forma , lektury
Link Komentarze (9) »
poniedziałek, 13 czerwca 2011
Bum! Bum!! Bum!!!

Prawie idealna książka do samodzielnego czytania dla mojego zerówkowicza. Duża czcionka, lekko zwichrowane literki - choć ich niejednorodność kolorystyczna w niektórych miejscach lekko rozprasza. Śmieszny, zaskakujący tekst z refrenem, co zawsze jest miłą niespodzianką dla leniwca składającego litery. Do tego wciągające ilustracje - dla nas dodatkowa treść tej książki. Czytamy od kilku dni i bardzo nam się podoba. Bum!

Bum!

Niestety, trochę zaczęła nam się rozklejać okładka. Szkoda. 

 

Bum! Bum!! Bum!!!
Przemysław Wechterowicz
Ilustracje Marianna Oklejak
G+J Polska, 2011


10:26, mala_forma , lektury
Link Komentarze (2) »
sobota, 11 czerwca 2011
O małym krecie, który chciał wiedzieć...

Kilka lat temu o książce było głośno, choć pierwsze recenzje nie były zbyt entuzjastyczne. Jednak tytuł doczekał się trzeciego wydania. To całkiem nieźle jak na książkę o kupie :)

O małym krecie...

Kreta poznaliśmy trzy lata temu. Dowcip nie chwycił, ale trudno wymagać, aby rozbawił trzylatka. Było raczej zdziwienie i wielkie oczy, że tym razem nie czytamy o miłych zwierzątkach. Kret jednak na dobre wdrukował się w pamięć, bo kiedy na ostatnich targach zapowiedziałam, że chcę kupić tę właśnie książkę, sześciolatek z grubsza streścił mi fabułę. A mam pewność, że nie była to lektura w zerówce :)

Teraz Kret prawie codziennie rozpoczyna wieczorne czytanie. Zwykle czytam ja, bo raczej nie sprawdza się u nas jako samodzielna lektura. Za to idealnie trafia w gust i poczucie humoru sześciolatka, pewnie nie tylko mojego...

  

O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę
W. Holzwarth, W.Erlbruch
Hokus-Pokus, 2011


15:55, mala_forma , lektury
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2