Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
sobota, 27 czerwca 2009
Pan Tom buduje dom

Książkę przeczytaliśmy z wielką przyjemnością. Podobała nam się tematyka (mamy architekta w domu), treść (świetnie się czytało, układ tekstu wspomagał modulowanie głosu podczas lektury) i ilustracje (choć musiałam się natłumaczyć, że książka nie jest i nie bedzie kolorowanką).

Młody słuchał z wypiekami na twarzy. Książka połknięta w dwa wieczory. Uroczy, współczesny staroć...

Pan Tom

Książka jest dziełem małżeństwa, Franciszki i Stefana Themersonów, choć czytając miałam wrażenie, że jest dziełem jednej osoby - tekst i ilustracje są doskonałym dopełnieniem. Książka nie przegadana, oszczędna w formie. Oszczędna, choć pełna inteligentnej zabawy zarówno słowem, jak i kreską. Muszę przyznać, że bardzo lubię taki rodzaj estetyki w literaturze dziecięcej.

Kilka linków wygrzebanych z sieci: do poczytania (klik), do obejrzenia i archiwum Themersonów w Polsce.

Pan Tom buduje dom - Stefan Themerson
Il. Franciszka Themerson
Bajki-Grajki, 2007


16:36, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 czerwca 2009
Up Above and Down Below

Książkę czytamy zwykle razem z Mukiem w podróży dookoła świata (z wydawnictwa Wytwórnia). Obie pozycje dają spore możliwości samodzielnego czytania nieczytającym dzieciom.

Up Down

Książka jest zilustrowana z ogromnym poczuciem humoru. Kupiłam po obejrzeniu jednej jedynej ilustracji - były na niej mrówki podprowadzające piknikowe smakołyki, z kluczykami samochodowymi i resztą zawartości kieszeni imprezowiczów. Obrazek cudny :-) A wszystko wyrysowane w przekroju "nad i pod ziemią", z pełnym wglądem w wydarzenia piknikowe oraz podziemne, mrowiskowe. Zresztą cała książka jest tak skonstruowana - jest nad i pod...

Książkę Młody bardzo lubi. Świadczy o tym wczorajszy poranny obrazek:

Godzina 7.35

7.35

Godzina 7.55

7.55

... porywająca lektura :)

Up Above and Down Below
Sue Redding
Chronicle Books, 2006


02:16, mala_forma , lektury
Link Komentarze (3) »
sobota, 20 czerwca 2009
Ed Emberley

Dwa dni temu robiłam porządki w rysunkach Młodego i dotarło do mnie, że chyba jeszcze nigdy nie narysował człowieka. Od zawsze rysuje samochody i infrastrukturę drogową. A od niedawna, po długich namowach, zaczął domalowywać jakieś elementy tła w postaci drzew i domków. 

Na pozycje z serii Ed Emberley's Drawing Book (klik)  trafiłam przez przypadek. Trochę mnie zaskoczyło, że są z lat 70-tych. Dość długo przeleżały na półce, ale doszłam do wniosku, że czterolatek powinien dać sobie z nimi radę. Młodemu nawet się spodobały, szczególnie to, że sam może narysować prawie wszystko. A ja nie słyszę w kółko: "mamo, nie udało się"... Nie ma to jak dobry schemacik :)

Ed Emberley Ed Emberley

I dzieła Młodego z ostatniego tygodnia :)

a 


22:12, mala_forma , lektury
Link Komentarze (2) »
czwartek, 18 czerwca 2009
Happy Cube

Pomysł bardzo prosty: z sześciu piankowych elementów należy złożyć kostkę. W komplecie jest kilka sześcianów do złożenia, każdy o innym stopniu trudności. Kupiliśmy zestaw dla dzieci od 5 lat... i wstyd się przyznać, ale my, rodzice, mamy czasem spore problemy z poskładaniem ich w całość.

Młody bardzo lubi układanki i dość długo nad nimi przesiaduje. Zresztą ja też często się dołączam i razem próbujemy montować bardziej skomplikowane konstrukcje. 

Happy Cube Happy Cube

Za każdym razem kiedy wychodzimy z domu, Młody upycha do kieszeni elementy jednego z sześcianów. Tak, gdyby mu się nudziło...

Więcej o Happy Cube można znaleźć tu (nasze kostki kupiliśmy w Merlinie).


15:10, mala_forma , lektury
Link Komentarze (2) »
sobota, 06 czerwca 2009
Makarony, makarony

Dzięki nim moje dziecko znów zaczęło jeść zupy. Wystarczyły kluseczki z samochodziki i zwierzątka, a zupki mamusi znów są "pyszne" :) A walczyliśmy mniej więcej od roku... Niedługo pewnie zacznę lepić kotleciki w kaczuszki i prosiaczki, byle tylko mój chudzielec wagowo wyszedł z trzeciego centyla...

 makaron makaron

Makarony kupiłam w dziale spożywczym Marks&Spencer. Podobno kluski w reniferki bywają też w IKEA, ale tych akurat jeszcze nie namierzyłam :-) 


20:03, mala_forma , lektury
Link Komentarze (4) »
 
1 , 2