Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
czwartek, 26 maja 2011
Cztery fajne...

mamy :-)

mamy

 

W lewym dolnym rogu niewidoczny tytuł "Opowieść o chłopcu, który chciał zostać delfinem, czaplą, wyżłem i... stonogą".


09:49, mala_forma , lektury
Link Komentarze (14) »
Podręczniki

W księgarniach, oprócz książek, często przeglądam również podręczniki szkolne. Są różne: brzydkie, średnie, bardziej i mniej nudne. Według założeń nowego programu, w pierwszej klasie jest czas na naukę i zabawę. Ale w podręcznikach nadal jest miejsce tylko na naukę, w dodatku nudną naukę. Starannie wyrysowane, przeznaczone są do kolorowania bez wychodzenia za linię. Zbyt dosłowne.

Pakiet Już w szkole Nowej Ery wyróżnia się w podręcznikowym gąszczu. Książki uczą, ale też zaskakują. Szczególnie pod względem wizualnym. 

Już w szkole.Już w szkole.

Zastosowano w nich różne techniki plastyczne - są wyszywanki, obrazki ulepione, poskładane ze 'śmieci', pracochłonne makiety i papierowe cuda. Mogę zrozumieć, że 'miliard pięćset trzydzieści osiem niemal identycznych jabłuszek' z zadania matematycznego może być kłopotliwe do ulepienia, jednak tak przygotowane podręczniki to znacznie więcej, niż tylko zbiór zadań i czytanek.

Wydawnictwo przygotowało dla sześciolatków łatwiejszą wersję pakietów - Raz, dwa, trzy. Teraz my! Zestawy zilustrowali: Anita Andrzejewska*, Andrzej Pilichowski-Ragno, Elżbieta Wasiuczyńska, Ewa Poklewska-Koziełło, Piotr Rychel, Agnieszka Żelewska oraz czołówka innych grafików i ilustratorów. Autorami tekstów są Barbara Stępień, Małgorzata Strzałkowska oraz Wojciech Widłak.

Raz, dwa,trzy..Raz, dwa,trzy..

I jeszcze słowo o innych podręcznikach, przypomnianych niedawno na forum książkowym. Na zeszyty trafiłam przypadkiem, kiedy mój syn powoli wyrastał z etapu wózkowego. Nie myślałam wtedy o jego edukacji, ale książki wydały mi się pomysłowe i ładne. Zresztą inni też je docenili, przyznając wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku PTWK. Autorami tekstu są Anna Kaczanowska i Grażyna Wnuk. Ilustracji: Piotr Rychel, Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak i Witold Gurbisz. Serię Mój śwat wydały Wydawnictwa Szkolne PWN, nasza wersja jest z 2003 roku.

Mój świat..Mój świat.Mój świat..Mój świat..

W zeszłym roku, decydując się na szkolną zerówkę dla 5-latka, prześwietlałam szkoły pod różnym kątem. Sprawdzałam też podręczniki, choć niektórzy pukali się w głowy. W rezultacie mamy fajną szkołę publiczną i pakiet książek, który podobał nam się najbardziej. Po pierwszym roku nauki (i zabawy) jesteśmy zadowoleni :)

 

* Starsza wersja podręcznika Już w szkole.


01:06, mala_forma , lektury
Link Komentarze (10) »
wtorek, 24 maja 2011
Artyści i PTWK

Album wydano z okazji 50. rocznicy konkursu Najpiękniejsze Książki Roku*, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Pierwszy konkurs na Najlepiej Wydaną Książkę Roku miał miejsce w 1957 roku, przewodniczył mu Roman Tomaszewski. W publikacji przedstawiono tło zmagań konkursowych na przestrzeni lat oraz sylwetki osób z nim związanych.

Książkę otwiera słowo wstępne Józefa Wilkonia (od 1999 roku przewodniczącego jury), rys historyczny Katarzyny Iwanickiej (z Komisji Grafiki Książkowej), fragmenty dwóch publikacji Romana Tomaszewskiego oraz artykuł Danuty Wróblewskiej, krytyka sztuki.

W drugiej części - sylwetki i prace kilkudziesięciu laureatów głównych nagród. Warto poszukać publikacji w bibliotece.

Album.Adam Kilian.Piotr Fąfrowicz.Jan Młodożeniec.

Ilustracje: Adam Kilian, Piotr Fąfrowicz, Jan Młodożeniec.

Z rzeczy, które wymyślił człowiek, książka jest jednym z jego największych dzieł. Jej prostota, jej użyteczność, jej podręczność, a nade wszystko jej forma odwieczna i słuszna. Od kiedy przestała być zwojem papirusu albo stosem tabliczek, ma swoją cudowną przestrzeń ściśniętą między stronicami, eksplodującą w czytaniu, ma swoją bezkresną materię skupioną w atomach liter. Jest naturalnym następstwem wynalazku pisma. Jest jak dzisiejszy film - zapisem życia, zapisem czasu, wiedzy, zapisem poezji. Jest przyjazna i cierpliwa, możesz ją odłożyć, możesz do niej powrócić (...)

Józef Wilkoń

 

Najpiękniejsze Książki Roku 2010

 

Artyści polskiej książki
50 lat konkursu PTWK
red. Katarzyna Iwanicka
PTWK, 2009

 


01:12, mala_forma , lektury
Link Komentarze (4) »
piątek, 20 maja 2011
Francuskie książki

Podczas targów sporo czasu spędziłam na stoisku francuskim. Było wiele ciekawych książek, również ostatnio wydanych. Z trudem wybrałam te trzy pozycje:

Un nouveau monde.Un nouveau monde.Tout autour de moi.Tout autour de moi.Le Grand Show.Le Grand Show.

Pierwsza książka jest nieco eko - o podróżach, odkrywaniu, zmianach w szerokim świecie. Druga o bezpiecznym otoczeniu maluchów i codziennych rytuałach. Trzecia zaskakuje, choć nie do końca, bo o autorze niedawno można było przeczytać tutaj.

'Un nouveau monde' - Muriel Kerba, 'Tout autour de moi' - Clotilde Perrin, 'Le Grand Show' - Gilbert Legrand. Na stronach internetowych autorów są dość obszerne galerie prac (linki w tekście). Warto zerknąć :)

Un nouveau monde
Muriel Kerba
Hachette Livre/Gautier-Languereau, 2006

Tout autour de moi
Clotilde Perrin
Rue du Monde, 2010

Le Grand Show
Gilbert Legrand
Sarbacane, 2010

 


15:30, mala_forma , lektury
Link Komentarze (2) »
wtorek, 17 maja 2011
Targi i inne

Kilka dni w Warszawie, spędzonych dość intensywnie. Może nawet zbyt intensywnie. Od czasów naszej przeprowadzki miasto trochę się zmieniło. Na szczęście moje ulubione miejsca nieznacznie :) 

Targi. Choć zawsze bardzo lubiłam targową włóczęgę między stoiskami, tym razem jakoś mniej mi sie podobało. Zakupy książkowe od dawna mocno ograniczyłam, więc i tym razem nie nastawiałam się na zrujnowanie budżetu. Kupiłam coś na stoisku francuskim, coś w Wytwórni, Formacie i wytypowałam kilka kolejnych lektur na przyszłość dla siebie. Przy stoisku PTWK przeglądałam dość gruby album o ilustracji książkowej. Niestety, nie można było go kupić, ale album niespodziewanie dostałam. Bardzo miły gest.

targi

Jednak najważniejszym wydarzeniem było kameralne spotkanie z Iwoną Chmielewską. Jej książki autorskie wciąż są u nas nieznane, co trudno mi zrozumieć. Zaprezentowane tytuły, wraz z komentarzem autorki, poruszyły obecnych - historia szmatek, z których uszyta została jedna z książek, opowieść o dziewczynce, 'Dwoje ludzi', ważna rola pewnej niepozornej rolki tapety. Niepowtarzalny klimat. Sporo wzruszeń i emocji - momentami 'coś' wciskało w fotel. Zupełnie nowy wymiar książki autorskiej. I niezwykła postać samej Artystki.

Noc Muzeów. Z sześciolatkiem sprytnie zafundowaliśmy sobie 'dzień muzeów', a nie noc. Przed południem poszliśmy do Muzeum Karykatury (Bohdan Butenko i Karol Baraniecki), Kordegardy (wystawa Czesława Miłosza, a tam ściana z otwartych książek, która robiła spore wrażenie), były i 'Historie ucha' w Zachęcie i druga wystawa Bohdana Butenki w bibliotece na Koszykowej. 

wystawy.wystawy.wystawy.wystawy.

Późnym popołudniem mieliśmy jeszcze zaklepane miejsce na dziecięcą wieczorynkę w Muzeum Narodowym, więc zwiedziliśmy większość wystaw przed wpuszczeniem tłumu. Jak się okazało, w blogowo-znajomym towarzystwie :) Sześciolatek jest idealnym kompanem na takie wędrówki i bardzo żałowałam, że nocne zwiedzanie kontynuowałam sama. Było kulturalnie :)

 


00:56, mala_forma , lektury
Link Komentarze (12) »
 
1 , 2