Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
wtorek, 20 marca 2012
Wiosenny Adaś i Słoń

"Kiedy jest taki piękny dzień, a za nami zima, to znaczy, że właśnie przyszła wiosna".

Adaś i Słoń

"Wiosną drzewa, trawy i krzewy pachną oddzielnie. Pociągamy nosem w prawo i pachnie bez, pociągamy w lewo i pachną konwalie (...) Wiosną cieplejszy wiatr wieje obok chłodniejszego. Podniesiesz rękę i czujesz ciepło, opuścisz i jest chłodniej".

Całe szczęście, że Adasia i Słonia można dopasować do każdej pory roku. Szkoda, że są tylko cztery części.

 

Adaś i Słoń - księga czwarta
Ludwik Janion
Il. Bartek Drejewicz
Świat Ksiażki, 2010


.

22:45, mala_forma , lektury
Link Komentarze (1) »
piątek, 09 marca 2012
Zmyślenia z myślenia

Pomimo wydania w tradycyjnej jakości lat 80-tych, książka bardzo mi się podoba. Może za wyjątkiem samego początku, nie do końca jasnego. Jednak potem dzieje się coś unikalnego - podjęta jest próba zilustrowania procesu myślenia, gdzie wszystko ze wszystkim się łączy od czasu do czasu pojawiają się maleńkie iskierki...

Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia.Zmyślenia z myślenia

'Myśleć jednak trzeba zawsze, koniecznie'.

 

Zmyślenia z myślenia - Jadwiga Jasny
il. Małgorzata Różańska
Nasza Księgarnia, 1983


.

09:28, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 marca 2012
Wrocławski Dante

...wygląda tak. Dwa dni temu pisała o nim gazeta.

tu mieszka Dante:)


.

22:23, mala_forma , lektury
Link Komentarze (5) »
niedziela, 04 marca 2012
Sekret Eleonory

W listopadzie, w serii Mały Gutek, został wydany kolejny, czwarty już film - 'Sekret Eleonory'. Powinien spodobać się dużej grupie wielbicieli literatury dziecięcej i mam nadzieję, że również mojemu synowi, który właśnie odkrywa magię tzw. wciągających lektur...

Sekret Eleonory

Bohaterem jest mały Nataniel, który zniechęcony nauką czytania, nie traktuje książek jako zjawiska wartego uwagi. Niespodziewanie jednak stara ciotka pozostawia mu w spadku dziwną bibliotekę, w dodatku ma przejąć tajemniczo brzmiącą rolę Wielkiego Czytelnika. I jak to w bajkach bywa, pojawiają się kłopoty. Nataniel, wraz z ponad setką książkowych bohaterów, musi ochronić bibliotekę ciotki Eleonory przed chciwym sprzedawcą antyków.

Animacją od strony plastycznej zajęła się Rebecca Dautremer, o której kiedyś już wspominałam tutaj. Film bardzo mocno polecam (podobnie jak 'Sekret księgi z Kells', o którym również kiedyś wspominałam - tu).

I w podobnie książkowym klimacie, tymczasowo udostępniona w sieci, tegoroczna oskarowa animacja 'The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore'. Warto się pospieszyć z oglądaniem, podobno ma być dostępna przez bardzo krótki czas.

 

Sekret Eleonory
reżyser: Dominique Monfery
Mały Gutek, 2011


.

11:43, mala_forma , lektury
Link Komentarze (3) »
sobota, 03 marca 2012
Wiersze pod psem

Książka Wandy Chotomskiej z końca lat 50-tych. We współczesnym opracowaniu graficznym Bohdana Butenki. Aż prosi się o wznowienie:

Wiersze pod psem.Wiersze pod psem.Wiersze pod psem.Wiersze pod psem.Wiersze pod psem.Wiersze pod psem.Wiersze pod psem.Wiersze pod psem.Wiersze pod psem.Wiersze pod psem.

 

Wiersze pod psem - Wanda Chotomska
Il. Bohdan Butenko
Nasza Księgarnia, 1959


.

03:32, mala_forma , lektury
Link Komentarze (7) »
 
1 , 2