Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
niedziela, 28 listopada 2010
Kuleczkowy konkurs

Na zaprzyjaźnionym forum książkowym ogłoszono fantastyczny konkurs! Wielbiciele Pana Kuleczki i reszty towarzystwa, które do spółki z nim zamieszkuje, mogą sprawdzić się w zakresie tzw. wiedzy kulistej. Zasady, pytania i terminy nadsyłania odpowiedzi dostępne są na kropkowej stronie. A nagrody cudne, zresztą jak cały kuleczkowy świat pędzla Eli Wasiuczyńskiej.

Pan Kuleczka

Niestety, rozpracowaliśmy już pytania. Zabawę mieliśmy przy tym absolutnie doskonałą. Pozostało nam teraz cierpliwie czekać na kolejne kuleczkowe konkursy lub wydarzenia. I na kolejny tom książki, z pisaniem którego nieco ociąga się Szanowny Autor. Prosimy o więcej!

Pan Kuleczka - Wojciech Widłak
Il. Elżbieta Wasiuczyńska
Media Rodzina, 2002


 

12:28, mala_forma , lektury
Link Komentarze (2) »
wtorek, 23 listopada 2010
To więcej niż bajka Brzechwy

Porządkując półki dziecka, natknęłam się na jedną ze starszych książek Brzechwy, z ilustracjami Bohdana Wróblewskiego. W środku są trzy utwory: Ręce i nogi, Rozrzutny wróbel, Ptasi mózg. Bardzo ją lubiłam.

To więcej niż bajka.To więcej niż bajka.To więcej niż bajka.To wiecej niż bajka.To więcej niż bajka.To więcej niż bajka.

To więcej niż bajka - Jan Brzechwa
Il. Bohdan Wróblewski
Biuro Wydawnicze RUCH, 196803:05, mala_forma , lektury
Link Komentarze (5) »
poniedziałek, 22 listopada 2010
Dla jednego gestu

Album wydano z okazji 60-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek. Zamieszczono w nim kilka krótkich esejów ludzi teatru, jednak zawartość tomu to przede wszystkim zdjęcia, projekty i makiety ze zrealizowanych przedstawień.

Dla jednego gestu.Dla jednego gestu.Dla jednego gestu.Dla jednego gestu.

Adam Kilian - Porwanie w Tiutiurlistanie (1989); Paweł Pawlak - Piotruś Pan (1992); Kazimierz Mikulski - Mocny Bartek na wysługach (1966).

Obszerna i wyczerpująca publikacja - ponad 420 stron, setki (na oko ze dwa tysiące) zdjęć, szkiców, rysunków. A wszystko ułożone chronologicznie - od lat 50-tych, do 2006 roku. Obejrzymy w niej projekty osób na stałe związanych z Wrocławskim Teatrem Lalek, ale również przedstawienia przygotowane przez artystów współpracujących przy pojedynczych wydarzeniach.

Niezwykły album. Okładka wygląda poważnie, ale w środku jest kolorowo, jak być powinno w teatrze. Dostępny tu (nie musi być w pakiecie).

Dla jednego gestu
Praca zbiorowa
Wrocławski Teatr Lalek, 2006


 

00:24, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 21 listopada 2010
Muminki w Teatrze Lalek

"Lato Muminków" - najnowsze przedstawienie Wrocławskiego Teatru Lalek. Do tego cieszące się dużym powodzeniem - zdobycie biletów w miesiąc po premierze kosztowało mnie sporo wysiłku. Idąc do teatru byłam ciekawa czym tym razem dzieciaki będą zaskoczone - bo jest już tradycją, że w każdym przedstawieniu jest coś extra.

Spektakl zaczyna się w ogrodzie przed teatrem (a przynajmniej powinien, w sezonie zimowym w budynku z zaaranżowanym mini ogródkiem). Dzieci, razem z Włóczykijem i Małą Mi, niszczą tablice z zakazami ustanowionymi przez dozorcę parku Paszczaka. Paszczak trochę pokrzyczy, postraszy i wszyscy zadowoleni pójdą zająć miejsca na widowni.

Pierwsza część opowieści rozpoczyna się multimedialnym pokazem. Nawiązując do powodzi, która zaskoczyła bohaterów w dolinie, posłużono się archiwalnymi zdjęciami z powodzi w 1997 roku, kiedy zalana została większa część Wrocławia. Mieszkam tutaj od dwóch lat, więc nie byłam świadkiem tamtych wydarzeń, ale przyszło mi do głowy, że pomysł jest bardzo... odważny.

W dalszej części przedstawienie było już teatralne. Dzieci poznały bohaterów, trafiły do teatru Emmy, Tatuś Muminka zaczął pisać swoje dzieło. Brawa dla reżysera, za pomysł zwiedzania i odkrywania teatru razem z dziećmi. Fragmenty sztuki rozegrały się w rekwizytorni i garderobie. Widzowie, podzieleni na grupy, wędrowali po teatrze, trafiając do świetnie zaaranżowanych pomieszczeń za kulisami.

Podobało nam się wszystko: pomysł, scenografia, kostiumy, piosenka. Cieszę się, że opowieść nie została uwspółcześniona i zrezygnowano z awangardowych niespodzianek. Lato Muminków - na szczęście - jest bardzo muminkowe.

Teraz czytamy książkę. Po lekturze pójdziemy do teatru jeszcze raz. A potem pewnie jeszcze jeden, może dwa, aż będziemy mieli dość.

 

Lato Muminków
Scenariusz: Mariusz Urbanek
Inscenizacja i reżyseria: Mariusz Kiljan
Kostiumy i scenografia: Monika Graban, Radek Dębniak
Muzyka: Sambor Dudziński

Występują: Anna Bajer, Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk, Radosław Kasiukiewicz, Agata Kucińska, Patrycja Łacina-Miarka, Edyta Skarżynska, Krzysztof Grębski, Marek Koziarczyk, Konrad Kujawski, Tomasz Maśląkowski, Sławomir Przepiórka


 

00:40, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 listopada 2010
Mysia

Nie przypuszczałam, że będę szukała Mysi dla prawie 6-latka. W bibliotece dziecko zgarnęło z półki wszystkie dostępne tytuły. Nie ważne, że w połowie książek brakowało większości ruchomych elementów i generalnie były w szczątkowym stanie. Dziecko było przeszczęśliwe. W domu rozsiadło się ze zdobyczą i ponieważ nie było w nich zbyt wiele do oglądania, zajęło się literkami.

Mysia

"Domki Mysi" są pierwszą, całkowicie samodzielnie przeczytaną książką :) Niemal namacalnie widziałam, jak literki zaczynają składać się w wyrazy, a w głowie "zaskakuje" skomplikowany proces syntezy. Wystarczyła dobrze dobrana książka: duże litery, mało tekstu na stronie (jedno zdanie + kilka pojedynczych wyrazów) oraz obrazek z "elementem zaskoczenia" (o ile klapka może jeszcze zaskoczyć 6-latka). Książka prawie idealna.

A serio, to nie znalazłam żadnej książki, która według mnie, byłaby idealna na początki samodzielnego składania wyrazów i pierwszych zdań. Brakuje mi motywującej treści, z podobną ilością tekstu, z fajnymi ilustracjami. Ilustracje najlepiej z serii "zrób coś ze mną" (rebus, żart rysunkowy, zagadka).

W tydzień przerobiliśmy wszystkie Mysie i teraz szukam następcy. Nawet Miffi jest trudna do czytania, bo ma za małe litery. Przejrzałam karton poniemowlęcych książek Alka i nie znalazłam tam nic. Musi być czytelna czcionka i tekst napisany wołami. I musi być to książka, bo wszelkie inne pomoce są odrzucane.

 


 

22:48, mala_forma , lektury
Link Komentarze (6) »
 
1 , 2 , 3