Kategorie: Wszystkie | lektury
RSS
wtorek, 21 lutego 2012
W księgarni...

Film ostatnio pojawiał się w wielu miejscach w sieci, ale to nic nie szkodzi;)

Sean Ohlenkamp


.

23:01, mala_forma , lektury
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 lutego 2012
Filozofia dla dzieci

Nie przypuszczałam, że filozoficzne dylamaty będą w stanie porwać dość zasadniczego siedmiolatka. Jednak 'Prawda według Niny' Oscara Brenifiera i Iris de Mouy przykuła uwagę na długo.

 Prawda według Niny

Książkę przeczytaliśmy do poduszki. Codziennie jeden rozdział, czyli w dość leniwym tempie. Postępowanie głównej bohaterki Niny analizowaliśmy od różnych stron. Nie zawsze je ocenialiśmy, bo okazało się, że 'prawda' może być pojęciem względnym. Nie umknęło mej uwadze, że tak zwane białe kłamstwo znalazło po lekturze dość szerokie zastosowanie;)

Wielkie brawa należą się za komiksową formę książki, jej przystępność i niejednoznaczność. Muszę teraz poszukać drugiej części, o szczęściu.

 

Prawda według Niny
Oscar Brenifier, Iris de Mouy
Czarna Owca, 2010


.

09:24, mala_forma , lektury
Link Komentarze (1) »
piątek, 17 lutego 2012
Dzień Kota

Najlepsze życzenia dla kotów! Mój ulubiony jest tu, a siedmiolatka - tutaj;)

koty.koty.koty.koty.koty.koty.


.

09:23, mala_forma , lektury
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 13 lutego 2012
Schabik

Dziś prawdopodobnie jest ostatnia szansa, żeby zajrzeć do trzeciego numeru Świerszczyka. Pomijając różne świetne, stałe rubryki, tym razem lekturę od razu można rozpocząć od Wielkiego Czytania (s.20).

 Świerszczyk

'Schabik' to jeden z najlepszych tekstów o emocjach dla dzieci, jaki kiedykolwiek czytałam. Niezbyt często spotykam w lekturach tak otwarte, bezpośrednie i dobrze zilustrowane przyzwolenie na gwałtowną reakcję złości - bez późniejszego karania i umoralniania.

Na mojego asertywnego, wybuchającego siedmiolatka tekst Zuzanny Orlińskiej podziałał jak lusterko. Z lektury wyniósł znacznie więcej, niż z setek naszych 'poważnych' rozmów, choć zwykle jestem przygotowana i mocno się staram. Cóż, dzieci zwykle uważniej słuchają obcych...

Warto zerknąć, jeśli jeszcze gdzieś uda się upolować egzemplarz.

 

Świerszczyk nr 3
Nowa Era, 2012


.

09:22, mala_forma , lektury
Link Komentarze (3) »